• Kategorie
  • Szukaj
  • Pomoce dla osób z demencją

VIDA Care + jest wyłącznym partnerem oraz głównym dystrybutorem narzędzi do terapii seniorów żyjących z demencją Relish (dawniej Active Minds). Sprowadziliśmy je do Polski, ponieważ sami doświadczaliśmy braku dedykowanych tej grupie pomocy, przez co terapeuci musieli posiłkować się grami i zabawkami dla dzieci - kompletnie nieadekwatnymi do wieku i doświadczenia życiowego seniorów.

Pomoce RELISH od 10 lat tworzone są przy udziale seniorów, ich rodzin, ale także opiekunów zawodowych i ekspertów (Alzheimer's Society UK, UCLAN). Z powodzeniem używane są we wszystkich 70 placówkach Anchor - największej brytyjskiej organizacji non-profit zapewniającej stacjonarną opiekę dla seniorów, a także już w wielu polskich ośrodkach opieki stacjonarnej i dziennej. 

Czym charakteryzują się pomoce do terapii osób żyjących z demencją RELISH?

  • uwzględniają zmieniające się możliwości seniorów
  • są dostosowane do zainteresowań osób dorosłych i nie infantylizują
  • są wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu higieny, zajmują bardzo mało miejsca
  • są kompatybilne ze sobą i niezwykle łatwe w użyciu
  • zmniejszają frustrację seniorów
  • są tworzone z myślą o daniu seniorowi poczucia satysfakcji, radości, sukcesu - niezależnie od etapu choroby

Opinie terapeutów :

Jako terapeuta wykorzystuję narzędzia do aktywizacji Active Minds w pracy z seniorami z chorobą Alzheimera. Moja grupa liczy 20 osób a poziom zaawansowania choroby jest bardzo zróżnicowany, przez co seniorzy cechują się różnym poziomem sprawności. [...] Zarówno mnie, jak i seniorom bardzo podobają się te narzędzia i cieszą się ich bardzo dużym zainteresowaniem. Panowie upodobali sobie "Grządkę" i “Szopę z narzędziami”,która jest dedykowana mężczyznom - szczególną furorę robi wiertarka ręczna. [...] Jako terapeuta polecam pomoce do aktywizacji i terapii Active Minds jako bardzo efektywne narzędzia do pracy z seniorami z zaburzeniami neuropoznawczymi. 

Monika Majcher, Progress&Fun, Certyfikowany terapeuta Integracji Sensorycznej I i II stopnia

Narzędzia Active Minds do pracy z osobami z chorobą otępienną poznaliśmy na początku 2018. Dla całego zespołu terapeutów, uczestników Dziennego Domu Pomocy „Na Ciepłej” oraz Centrum Spotkań dla osób z otępieniem i ich rodzin gry i zabawy Active Minds były wielkim odkryciem! Narzędzia mają różne stopnie trudności, co ułatwia dobór zadań w zależności od postępu choroby. Są tak przygotowane, by wpływać na zmysły, przywoływać wspomnienia, nawiązywać do czynności dnia codziennego, trenować uważność. A wszystko to w pięknej szacie graficznej, która przenosi nas do czasów młodości Seniorów.[...] Jako terapeuci zauważamy, że podczas zajęć z Aquapaintami Seniorzy są bardziej skupieni na zadaniu, zmotywowani do zajęć, zadowoleni z osiągniętego celu, a tym samym radośni i w pewien sposób spełnieni.Otwarcie możemy przyznać, że narzędzia Active Minds ułatwiają prowadzenie zajęć oraz podnoszą ich jakość. Szczerze polecamy każdej rodzinie, ośrodkom, wolontariuszom, którzy opiekują się osobami z chorobą otępienną do zapoznania się z Active Minds.

 

dr Katarzyna Bulińska Katedra Rehabilitacji w Chorobach Wewnętrznych w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Koordynator Centrum Spotkań dla osób z otępieniem i ich rodzin w Dziennym Domu Pomocy „Na Ciepłej” we Wrocławiu