Leczenie odleżyn i ran
( ilość produktów: 7 )Leczenie odleżyn sklep
Leczenie odleżyn zawsze powinno być konsultowane z lekarzem, bo uszkodzenie skóry, otwarte rany na ciele niosą ze sobą ryzyko infekcji i mogą powodować silny ból u chorej osoby. Odleżyny, leczenie ran skupia się przede wszystkim na zatrzymaniu procesu powiększania się uszkodzenia ciała i na regeneracji tkanki. Z racji tego, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, bo leczenie odleżyn może być długotrwałe i żmudne, a zakażenie rany zawsze wiąże się z poważnymi zagrożeniami dla zdrowia pacjenta leżącego - profilaktyka odleżyn, czyli działania mające na celu powstrzymanie tworzenia się ran w obrębie skóry, to priorytet!
PURO® H - MYDŁO ROŚLINNE W PIANCE 100 ml + PURO® H - MYDŁO ROŚLINNE W KOSTCE 100 g
W Polsce, opieka nad osobą leżącą lub seniorem na wózku inwalidzkim dzięki rozwojowi medycyny, techniki i powszechnej cyfryzacji jest dużo łatwiejsza. Dostępne w Internecie wytyczne i zalecenia Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran na temat profilaktyka i leczenie odleżyn, specjalistyczne produkty do pielęgnacji skóry, kremy i maści na odleżyny, opatrunki i plastry na odleżyny, sprzęt i pomoce do zmiany pozycji ciała oraz praktyczne wyroby medyczne, takie jak np. pozycjonery przeciwodleżynowe i materace na odleżyny - taka oferta sprawia, że możliwa jest profilaktyka i leczenie odleżyn w warunkach domowych.Odleżyny - co to jest i jak powstają?Stopnie odleżyny - jak rozwijają się odleżyny?Profilaktyka odleżyn - odleżyny jak przeciwdziałać?Odleżyny - jak leczyć?Profilaktyka i leczenie odleżyn - sklep internetowy VIDA Care Plus
Odleżyny - co to jest i jak powstają?
Odleżyny to obszary uszkodzenia skóry i leżącej pod nią tkanki spowodowane stałym naciskiem lub tarciem. Choć odleżyny mogą przydarzyć się każdemu, kto zostaje unieruchomiony w łóżku na dłuższy czas, to trzeba jednak pamiętać, że odleżyny nie występują nigdy samoistnie, jako jedyna jednostka chorobowa, bo zawsze towarzyszą im inne choroby! Odleżyny często występują u pacjentów leżących i seniorów, bo odleżyny u starszej osoby mogą również powstać, kiedy siedzi ona przez cały dzień, bo porusza się na wózku inwalidzkim. Inne przyczyny powstawania odleżyn to m.in.:unieruchomienie porażonych kończyn, brak przytomności, miażdżyca i obrzęki, niskie ciśnienie, niedotlenienie,otyłość - zwiększa się nacisk w miejscach, gdzie kość blisko sąsiaduje ze skórą,odwodnienie, niedożywienie, anemia,wychudzenie - tu brak wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej powoduje wzrost nacisku na skórę,niedobór białka i witamin (szczególnie: witaminy C,B12, cynku, żelaza),zwyrodnienie stawów, złamania,cukrzyca, nietrzymanie moczu i kału, infekcje bakteryjne, depresja, zła kondycja skóry, podeszły wiek pacjenta,płeć - kobiety są 2 razy bardziej narażone na wystąpienie odleżyn niż mężczyźni,za niska lub za wysoka temperatura i wilgotność pomieszczenia, w którym przebywa chory,zbyt ciasna, szorstka lub sfałdowana bielizna osobista i pościelowa,problemy skórne - alergie, skóra sucha, bibułkowata,a nawet leki przeciwbólowe, uspokajające, psychotropowe, steroidy.W niektórych przypadkach, do powstania odleżyn u pacjenta leżącego przyczyniają się także nieprawidłowo założone opatrunki, szyny, aparaty ortopedyczne, a także sprzęt medyczny: sondy, rurki i cewniki, ale są to odleżyny wewnętrzne, zlokalizowane w przełyku, tchawicy i cewce moczowej.
Stopnie odleżyny - jak rozwijają się odleżyny?
Jeśli miejsce na ciele człowieka jest wystawione na ucisk lub tarcie przez dłuższy czas, mogą powstać rany, czyli odleżyny. Gdzie pojawiają się odleżyny? Na konsekwencje długotrwałego leżenia, na odleżyny, najbardziej narażone są takie okolice ludzkiego ciała, jak np.: odcinek krzyżowy kręgosłupa, kość ogonowa, łopatki, łokcie, pięty oraz tył głowy potylica. U osób poruszających się na wózkach inwalidzkich martwica tkanek może wystąpić m.in.: na łopatkach i w okolicy: kości ogonowej, pięt i na łopatkach oraz są to guzy kulszowe. U chorych leżących na brzuchu, trzeba uważać na: kolana, kości biodrowe, czoło i żuchwę. Obszary te są szczególnie podatne na odleżyny, ponieważ kość znajduje się stosunkowo blisko skóry. Oczywiście, duże, otwarte rany nie od razu są widoczne. Odleżyny pierwsze objawy zwykle zaczynają się od czerwonej plamki, ale typowe dla początkowej fazy jest to, że zaczerwienienie naskórka nie znika szybko. W praktyce lekarskiej i pielęgniarskiej korzysta się z kilku skal oceny odleżyn i jest to m.in. czterostopniowa skala opracowana przez Europejski Komitet Doradczy ds. Odleżyn. Najbardziej popularna jest skala Thorrance’a, która wyróżnia następujące stopnie odleżyny:1 stopień - blednące zaczerwienienie skóry. Przekrwienie i zaczerwienienie występuje jako reakcja na działające ciśnienie. Gdy lekko je naciśniemy skóra blednie - to oznacza, że mikrokrążenie nie jest uszkodzone.2 stopień odleżyny pojawia się, gdy uciśnięta zaczerwieniona skóra nie blednie. Spowodowane jest to uszkodzeniem mikrokrążenia, zapaleniem i obrzękiem tkanek. Może pojawić się obrzęk, uszkodzenie naskórka, pęcherze. Zwykle objawom tym towarzyszy ból.3 stopień - uszkodzenie pełnej grubości skóry. Wyraźne brzegi rany otoczone są obrzękiem i rumieniem. Na dnie rany widzimy czerwoną ziarninę lub żółte masy rozpadających się tkanek.4 stopień odleżyn dotyka także tkanki podskórnej i pojawia się martwica tkanki tłuszczowej. Brzeg odleżyny jest zwykle dobrze odgraniczony, ale martwica może dotykać także tkanek otaczających, a na dnie rany może pojawiać się czarna martwica.5 stopień - zaawansowana martwica, która sięga już mięśni, a może nawet dotrzeć do stawów i kości. W ranie znajdują się czarno-brązowe masy rozpadających się tkanek, a w efekcie odleżyn piątego stopnia może dojść do zakażenia całego organizmu, czyli sepsy.
Profilaktyka odleżyn - odleżyny jak przeciwdziałać?
Rozwój owrzodzeń odleżynowych jest bardzo złożonym procesem, ale wiedza na temat - co powoduje odleżyny oraz wczesna identyfikacja chorych z tej grupy ryzyka, umożliwiają wcześniejsze zaplanowanie i podjęcie właściwych, dopasowanych do potrzeb chorego, działań zapobiegających odleżynom oraz ich konsekwencjom. Aby przeciwdziałać powstawaniu odleżyn, profilaktyka przeciwodleżynowa pacjenta leżącego powinna obejmować 4 najważniejsze aspekty i są to:kompleksowa pielęgnacja skóry,regularna zmiana pozycji ciała,odpowiedni sprzęt i urządzenia pomocnicze,właściwa dieta.Pielęgnacja skóry u pacjenta leżącego jest bardzo istotną kwestią, bo u człowieka, skóra to naturalna bariera ochronna, która osłania tkanki ludzkiego ciała. Z tego powodu, utrzymanie jej prawidłowej struktury, odczynu i ciągłości jest priorytetem i należy regularnie dbać nie tylko o dokładne osuszanie i natłuszczenie skóry chorego, ale i o pobudzenie jej mikrokrążenia poprzez masaże oraz staranne zabezpieczenie powierzchni skóry przed kontaktem z kałem i moczem. Pomocne przy profilaktyce i leczeniu odleżyn mogą być: delikatne mydła roślinne w piance lub w kostce do codziennej higieny,specjalistyczne maści na odleżyny, żele i kremy na odleżyny, plastry na odleżyny i opatrunki nasączone olejkiem, który wspomaga regenerację i odbudowę skóry,Choć wiele osób w Polsce ma domowe sposoby na odleżyny, ale według fachowych materiałów zawartych w publikacji - Profilaktyka odleżyn - zalecenia Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran część pierwsza, (cytuję): - “Rekomenduje się ochronę zdrowej i nieuszkodzonej skóry poprzez zastosowanie specjalistycznych preparatów barierowych, środków poprawiających elastyczność i jędrność skóry, działających nawilżająco, zmiękczająco i ochronnie. Na rynku dostępne są różne preparaty pielęgnacyjne, kosmetyki medyczne i specjalistyczne wyroby medyczne.”.
Odleżyny - jak leczyć?
Odleżyny, czyli martwica tkanek u pacjenta leżącego, zawsze wiąże się z poważnymi zagrożeniami dla życia i zdrowia! Kiedy w danym miejscu na ciele osoby narażonej na powstawanie odleżyn pojawiło się zaczerwienienie naskórka, najlepiej jest maksymalnie odciążyć tą okolicę, aby zatrzymać proces tworzenia się rany. Dla zmniejszenia ucisku skórnego, w celu zapobiegania odleżynom i umożliwienia prawidłowego pozycjonowania chorego w łóżku lub seniora na wózku inwalidzkim, z powodzeniem stosowane są różnego rodzaju: podkładki i nakładki przeciwodleżynowe, krążki, wałki i poduszki przeciwodleżynowe (piankowe, żelowe, pneumatyczne, pasywne, zmiennociśnieniowe),materace przeciwodleżynowe (statyczne i dynamiczne).Wypada jednak dodać, że są sytuacje, gdzie sam materac na odleżyny czy przeciwodleżynowa poduszka pod głowę nie zawsze wystarczają, bo pacjenci leżący, czasami cierpią na odleżyny. Specjalnie dla potrzeb tych osób istnieją produkty pozycjonujące, takie jak - pozycjonery przeciwodleżynowe. Leczenie odleżyny powinno być zawsze dostosowane do stanu pacjenta, głębokości ran na skórze i prowadzone przez lekarza, przez zespół specjalistów zajmujący się leczeniem ran. Należy podkreślić fakt, że leczenie odleżyn może być trudniejsze po uszkodzeniu skóry. Jeśli dojdzie do zakażenie rany, leczenie może obejmować nie tylko podawanie lekarstw (np. antybiotyki przy infekcji), ale nawet interwencję chirurgiczną (oczyszczenie rany i usunięcie uszkodzonej, zainfekowanej lub martwej tkanki).
Profilaktyka i leczenie odleżyn - sklep internetowy VIDA Care Plus
Profilaktyka i leczenie odleżyn - oferta VIDA Care Plus to starannie dobrane produkty, pomoce i praktyczne wyroby medyczne, co do których mamy 100% pewność, że sprawdzą się w codziennej opiece nad osobami zmagającymi się z niepełnosprawnością i z seniorami. Największą zaletą zakupów w naszym sklepie internetowym jest to, że przed zakupem sprzętu lub produktu, który ma służyć jako pomoc dla seniora, jako wsparcie dla chorej osoby - w profilaktyce i leczeniu odleżyn w warunkach domowych - Klient może zasięgnąć u nas fachowej porady. Zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją!